Zařizujete malý obývák s kuchyní? Inspirujte se, jak prostor využít na maximum

Spojení obývacího pokoje a kuchyně do jedné místnosti je oblíbeným prvkem mnoha domácností. V malých bytech takto navíc získáte vzdušnou místnost, kde budete rádi trávit čas s rodinou i s návštěvami. Jaké zásady byste při zařizování měli mít na paměti, abyste na malý prostor vměstnali všechno, co potřebujete pro bezproblémové každodenní fungování?

Zdroj 1: Pinterest Zdroj 2: Pinterest

Propojení kuchyně s obývákem už bývá standardem ve většině moderních domácností. V v menších bytech a garsonkách je vzhledem k výsledné úspoře místa téměř nutností. Menší prostor si však žádá důkladné plánování. Pojďme se proto spolu podívat na základní tipy, jak nad zařizováním malého obýváku s kuchyní přemýšlet.

Správná ergonomie aneb první kroky při plánování malých prostor

Základem úspěchu pro správné fungování v malém bytě je dobře navržené dispoziční řešení podle ergonomických pravidel. Ergonomie je klíč, a v malých prostorách často pracujeme se skutečně minimálními ergonomickými normami. Toto jsou pravidla, která mějte při navrhování dispozic malé kuchyně na paměti:

  • Pracovní plocha – tedy volné místo na kuchyňské lince na přípravu jídel – by měla být alespoň 60 cm široká.
  • Pokud půdorys nedovoluje umístění trouby a mikrovlnky nad sebou do samostatné skříně, umístěte mikrovlnku do horní kuchyňské skříňky a troubu do spodní skříňky.
  • Prostor kolem jídelního stolu by měl mít alespoň 65-70 cm. Takto bude možné bez problému odsunout jídelní židle, aniž by do něčeho narážely.

Spojení dvou zón do jedné

•V malých prostorech často nezbývá nic jiného než spojit dvě funkční zóny do jedné. Velmi dobře se takto pracuje například se zónou stolování. Tu můžete spojit třeba se zónou vaření nebo se zónou pro sledování televize.

V prvním případě to bude vypadat tak, že kuchyni ukončíte barovým sezením – vyvýšený kuchyňský pult může sloužit po přípravu jídel a zároveň jako jídelní stůl s vysokými židlemi. Ve druhém případě se televize umístí do výsuvného držáku na zeď.

Buďte při plánování kreativní, ale zároveň pečlivě naplánujte půdorys a řešení interiéru tak, aby nedocházelo k různým kolizím. Takže pokud chcete do kuchyně umístit horní skříňky a zároveň barový pult, skříňky by se měly otevírat vysunutím vzhůru, nikoliv otevřením do stran – hrozí, že byste se při vstávání mohli uhodit do hlavy nebo by dvířka mohla zavadit o závěsné světlo. Při manipulaci s televizí na výsuvném držáku zase nesmí docházet ke střetu s dalším nábytkem. (Takto jsme při realizaci uvažovali v malém bytě v Praze.)

Barevné řešení – dejte zelenou světlým odstínům

Tmavé barvy, vzory a výrazné dekory lahodí větším prostorům. Do těch menších volte naopak světlejší odstíny – a to jak na stěny, tak na nábytek. Bílá, off-white, teplá šedá nebo pastelové barvy v kombinaci se světlým dřevem jsou sázkou na jistotu.

Útulnosti a hřejivosti pak místnosti dodá pár pestřejších doplňků a dekorací. Doporučuji zvolit kusový koberec v obýváku, který daný prostor vizuálně definuje. Pokud se výrazných barev nechcete vzdát, nabízí se možnost vymalovat jednu stěnu kontrastní barvou a ostatní nechat světlé.

Nábytek na míru a na nožičkách

Pokud má váš obývák s kuchyní 20 m2nebo podobné rozměry, budete muset řešit doslova každý centimetr. Proto je vhodné investovat do nábytku na míru. Jen tak budete mít jistotu, že prostor využijete opravdu naplno a že si jednotlivé zařizovací předměty nebudou navzájem překážet.

Nábytek v kuchyni a obýváku volte jednoznačně v podobném stylu. Zapomeňte na masivní dřevo a výrazné designové kousky. Malým prostorům sluší naopak subtilní nábytek na nožičkách. Působí odlehčeně a volný prostor pod ním dodá místnosti ještě více potřebné vzdušnosti.

V malých prostorech má své místo multifunkční nábytek (třeba jídelní a pracovní stůl v jednom). Šikovným řešením je také modulární sedací souprava, kde jednotlivé segmenty můžete libovolně přesouvat.

Více úložného prostoru získáte také vertikálním umístěním nábytku. Například u knihovny nebo skříně využijte místo až do stropu. Pozor ale na „zastavění“ celé obývací stěny. Aby místnost působila vzdušněji, je potřeba nechat některá místa volná.

Kvalitní osvětlení

Vedle výběru vhodných odstínů barev si dejte záležet také na kvalitním osvětlení. V obou částech by žárovky měly mít stejnou barvu a teplotu, aby světlo nepůsobilo rušivě. V kuchyni by nemělo chybět podsvícení kuchyňské linky a bodová stropní světla.

Nad jídelním stolem se bude hezky vyjímat designové závěsné svítidlo. Do obýváku pak můžete zvolit přisazené stropní svítidlo a případně stojací lampu, která prostor ještě více zútulní.

Potřebovali byste se zařizováním malého obýváku s kuchyní poradit? Obraťte se na mě a společně vymyslíme takový prostor, ve kterém bude radost trávit čas.

Pojďme společně proměnit vaše bydlení
v útulný a hřejivý domov

Zastihnete mě na:

Nebo mi napište na:

Můžete také vyplnit formulář.
Ozvu se vám do 48h a domluvíme podrobnosti.
Přejít nahoru