Při zařizování malého bytu si možná marně lámete hlavu nad tím, jak do prostoru vměstnat vše, co potřebujete, a ještě ho co nejvíce zútulnit. Inspirujte se praktickými tipy a vychytávkami, které malý byt přemění na krásný domov.
Pojďme si nejprve definovat, co si pod pojmem malý byt představit. Jedná se o tzv. garsonku, byt s dispozicemi 1+1 nebo dvoupokojový byt 2+kk s celkovou užitnou plochou do 45 m2. Malý byt je oblíbeným přechodným bydlením zejména ve městech, nejčastěji pro pracovně vytížené mladé páry, singles i seniory. Často v něm ale žijí i rodiny s dětmi. Ať už patříte do jakékoliv z těchto skupin, pravděpodobně přemýšlíte nad tím, jak omezený prostor využít co nejefektivněji.
1. Rozložení jednotlivých zón
Dobře navržené dispoziční řešení je pro pohodlné fungování v malém bytě základním stavebním kamenem. Na navržení interiéru si proto dejte výjimečně záležet a v ideálním případě si k plánování přizvěte odborníka.
Nejprve se zamyslete nad tím, jaké činnosti v bytě děláte. Podle toho si prostor rozčleňte na několik funkčních zón. Zóna vaření v kuchyni, zóna relaxace v obýváku a zóna na spaní je samozřejmostí v každém bytě. Někdo pak přidá například pracovní či studijní zónu, jiný bude chtít mít oddělenou zónu stolování, rodiny s dětmi ocení hrací koutek, sportovci zónu pro cvičení.
Jednotlivé zóny je však možné šikovně propojit. V článku Jak zařídit malý obývák s kuchyní se dozvíte, jak kombinovat třeba zónu stolování a zónu vaření nebo zónu pro sledování televize. Při plánování interiéru je důležité dodržet minimální ergonomické normy, které zaručí, že v bytě nebude docházet k žádným kolizím.
2. Dělící prvky v interiéru
Jednotlivé zóny a zákoutí je v malém prostoru vhodné vizuálně oddělit nebo oddělení alespoň naznačit. Jak toho docílíte? Skvělými pomocníky jsou lehké příčky nebo dřevěné lamely. Zónu spaní od zóny aktivního odpočinku a zóny kuchyně zase hezky rozčlení paravan nebo lehká záclona.
Jednotlivé zóny můžete oddělit i vhodnými doplňky. Ráda pracuji s kusovými koberci, které hezky definují zejména obývací část, ale můžete je umístit i pod postel. Další možností je otevřená vertikální skříň s poličkami.
Zdroj 1: Pinterest Zdroj 2: Pinterest
3. Vestavěný nábytek na míru
Pokud zařizujete malý byt nebo atypický prostor, určitě se vám vyplatí investovat do nábytku na míru. Vestavěné skříně mohou sahat až ke stropu – díky tomu využijete doslova každý centimetr. Zároveň si do něj můžete sami dodat řadu vychytávek a rozvrhnout úložný prostor přesně podle vašich potřeb.
Dalším šikovným řešením pro malé prostory je multifunkční nebo rozkládací nábytek. V garsonkách se často setkáte například s rozkládacím gaučem, na kterém se dá pohodlně vyspat. Hodí se také rozkládací jídelní stůl, který zbytečně nezabírá místo, pokud u něj zrovna nesedíte.
Co se týče kusového nábytku (např. knihovna, komoda nebo stolek pod televizi), vybírejte spíše subtilní nábytek na nožičkách, který působí odlehčeně a dodá do místnosti více vzdušnosti. Velikost nábytku vždy přizpůsobte velikosti místnosti. Do menších prostor nedoporučuji nábytek z masivního dřeva, naopak volte barevně sjednocené, lehčí materiály s hladkým povrchem.
Zdroj 1: Pinterest Zdroj 2: Pinterest
4. Malý byt vymalujte světlými odstíny
Aby malý byt nepůsobil stísněným dojmem, je vhodné volit světlé barvy nábytku a také stěny vymalovat světlými odstíny. Prostor se tak nezatíží a opticky zvětší. Pokud milujete tmavší nebo výrazné barvy, nemusíte se jich vzdávat úplně. Dekorace jako jsou polštářky, koberce nebo prostírání budou ve světlejší místnosti působit příjemně kontrastně a dodají jí na hřejivosti a útulnosti.
Zdroj 1: Pinterest Zdroj 2: Pinterest
5. Interiérové dveře
Pokud si pořizujete byt ve stádiu rekonstrukce nebo jej zařizujete doslova od píky, zamyslete se i nad designem interiérových dveří. Do malých bytů se hodí posuvné dveře, které jsou dalším skvělým způsobem, jak ušetřit místo. Pokud dáváte přednost klasickým otevíracím dveřím, zvolte dveře částečně prosklené, které do místnosti přivedou více světla a opět ji více provzdušní.
Zdroj 1: Pinterest Zdroj 2: Pinterest
6. Zrcadla spojují příjemné s užitečným
Přemýšlíte, jak do malého bytu vnést ještě více světla? Využijte pro tento účel zrcadla. Ať už zvolíte zrcadlo bez rámu, zrcadlo v designovém rámu nebo více menších zrcadel různých tvarů, které dohromady tvoří kompaktní celek, prostor se tak opticky zvětší a prosvětlí.
7. Vyvýšené patro na spaní
Jednou z možností, jak v malém bytě spojit více prvků do jednoho, je vyvýšené patro na spaní. V tomto případě opět doporučuji investovat do služeb truhláře, který vám ho zhotoví na míru. Místo pod ním pak může sloužit jako pracovní kout nebo prostor na pohovku.
Zdroj 1: Pinterest Zdroj 2: Pinterest
Nevíte, jak svůj malý byt zařídit? Spojte se se mnou! Ráda vám poradím, jak z nevelké garsonky nebo dvoupokojového bytu vytvořit příjemné místo k životu.